Koło Gospodyń Wiejskich w Maszkowicach powstało w 1968r. Pierwszą Przewodnicząca do roku 1990 była P. Sabina Kubiak, następnie do roku 1995 funkcje tę pełniła P. Grażyna Stępień, po niej do 2000r. P. Elżbieta Wiktorowska a od 2000r. do chwili obecnej P. Anna Majchrzak. Koła od chwili powstania zrzesza Panie z dwóch wsi - Maszkowic i Helenowa. Początkowa działalność koła to wycieczki turystyczno krajoznawcze do Lichenia, Częstochowy, Szczyrku, w Bieszczady, do kina , teatru czy do Uniejowa na termy. Mając własną świetlicę w budynku komunalnym w Helenowie organizowałyśmy i organizujemy wiele imprez począwszy od "Balów karnawałowych", "Andrzejek" ,"Dniach Dziecka, Matki", a skończywszy na "Piknikach integracyjnych" organizowanych wspólnie z radnymi i sołtysami dla mieszkańców Maszkowic, Helenowa, Czerchowa i Dybówki. Współpracując z GOK Leśmierz jesteśmy zawsze gotowe do pomocy w Imprezach typu "Opłatek Bożonarodzeniowy" czy "Jajeczko Wielkanocne" dla seniorów i osób samotnych. Reprezentujemy gminę Ozorków na "Pokazach stołów wielkanocnych", "Powiatowych biesiadach karnawałowych". Nie zabrakło nas nigdy na dożynkach gminno-parafialnych i parafialnych. W roku 2015 reprezentowałyśmy naszą parafię z wieńcem na dożynkach w Katedrze Łódzkiej. Widać nas na cmentarzu w Modlnej podczas uroczystości rocznicowych "Bitwy nad Bzurą". Ze środków Unii Europejskiej pozyskanych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Polcentrum", odbyło się w naszym kole wiele szkoleń i kursów jak "Decoupagu", "Wikliniarstwa papierowego", "Plecenia wieńców dożynkowych", "Profilaktyki w badaniu ciśnienia" oraz innych prowadzonych przez instruktorki Ł.O.D.R. Corocznie bierzemy udział w "Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy". W 2010r. z członkiń naszego koła powstał Amatorski Zespół Śpiewaczy działający przy GOK Leśmierz pod nazwą "Maszkowianki". Pierwszym instruktorem do roku 2015 był P. Andrzej Krajewski, a obecnie jest nim P. Daniel Chałupnik. Zespół swoimi występami uświetnia wiele imprez o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim promując naszą Gminę Ozorków.