Pierwsze zapiski nawiązujące o istnieniu KGW w Małachowicach pochodzą z 1955 roku. Okazuje się, że jesteśmy obecnie najstarszym kołem działającym w gminie. O początkach działalności naszego KGW, wiemy z przekazów ustnych Pani Lucyny Wójcik, która była członkinią od 1958 roku. Do powstałego koła zapisały się wszystkie kobiety zamieszkujące dwie wsie: Małachowice Kolonię i tzw. „Starą Wieś” czyli Małachowice Wieś, obecnie Małachowice. Pierwszą Przewodniczącą naszego koła była Pani Aniela Graczyk. Z przekazów ustnych najstarszych członkiń wynika, że zebrania członkiń odbywały się w domu Przewodniczącej. W tamtych latach Panie organizowały zabawy taneczne w budynku istniejącej na wsi szkoły podstawowej. W okresie letnim członkinie organizowały majówki na łonie natury. W naszym kole odbywały się spotkania z pracownikiem Urzędu Gminy w Ozorkowie inspektorem Maranem Liputem. Pan Liput prowadził pogadanki na temat upraw rolnych oraz hodowli zwierząt. Były to dla nas w tamtych latach bardzo cenne wskazówki, które wykorzystywałyśmy w praktyce. W okresie zimowym nasze członkinie zapraszały do wspólnego darcia pierza. W latach 70-tych XX wieku Przewodniczącą koła została Pani Henryka Graczyk, synowa Pani Anieli. W tamtych latach nasze KGW zajmowało się rozprowadzaniem na wsi piskląt kurzych i kaczych oraz paszy. W latach 80-tych rozprowadzane były z kolei trudno dostępne w sklepach artykuły na które członkinie KGW otrzymywały talony. Można było za talony rozprowadzane przez G.Z.R.K i O.R kupić pościel, firanki lub inne artykuły niezbędne w gospodarstwie domowym. Nasze członkinie chętnie wyjeżdżały do teatru, do Warszawy na „Podwieczorek przy mikrofonie”, wspólnie organizowały „Dzień Kobiet”. W roku 1983 koło podzieliło się. Przewodniczącą KGW w Małachowicach Kolonii zostałą koleżanka Zofia Kolasa, natomiast funkcję Przewodniczącej w KGW Małachowice (dawna Małachowice Wieś) objęła koleżanka Stanisława Kujawa. Koła kontynuowały dotychczasową działalność. Od 1987 roku funkcję przewodniczącej KGW w Małachowicach Kolonii pełniła koleżanka Wiesława Steglińska. W 2005 roku dwa działające po sąsiedzku koła ponownie się połączyły tworząc jedno, pod wspólną nazwą KGW w Małachowicach. Na organizacyjnym spotkaniu wybrałyśmy Przewodniczącą, koleżankę Joannę Pietruszkę. Spotkania zaczęły się odbywać nareszcie w działającej na wsi świetlicy środowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Leśmierzu. Wspólnie z instruktorką świetlicy organizowałyśmy wiele imprez takich jak dzień Kobiet, Dzień Matki. Częste były wycieczki do teatru lub kina. W 2008 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym członkinie wybrały nowy zarząd KGW. Przewodniczącą została Małgorzata Kolczyńska, v-ce Przewodniczącą Iwona Chałupnik, Sekretarzem Katarzyna Kmieć natomiast Skarbnikiem Justyna Ślęzak. Ogółem koło liczy 14 członkiń. Kilka lat temu zwróciłyśmy się z prośbą do byłego Wójta Gminy Ozorków Władysława Sobolewskiego o udostępnienie nam lokalu w budynku komunalnym, w którym uprzednio znajdował się sklep spożywczy. Nasza prośba została rozpatrzona pozytywnie i już w następnym roku miałyśmy swoją siedzibę. Prace remontowe wykonałyśmy we własnym zakresie. Co miesiąc zbierałyśmy składki członkowskie. Za zgromadzone środki finansowe udało nam się zakupić naczynia, meble oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Działalność naszego koła KGW nie ogranicza się jedynie do organizowania spotkań. Bierzemy czynny udział w życiu naszej gminy. Angażujemy się w szereg imprez. Co roku delegacja naszego koła bierze udział w „Wieczorze Kolęd i Pastorałek”, „Dniu Matki”, dożynkach gminno-parafialnych. Co roku bierzemy udział w dożynkach parafialnych w Modlnej. Pleciemy wieńce, przygotowujemy z udziałem innych KGW poczęstunek. Chętnie promujemy naszą gminę na Powiatowych Biesiadach Karnawałowych. Organizujemy na wsi wiele imprez, na które zapraszamy mieszkańców. Są to andrzejki, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka. Brałyśmy udział w Konkursie Kulinarnym organizowanym przez Stowarzyszenie Polcentrum. Za przygotowane przez nas dania z kapusty zdobyłyśmy I miejsce. Często jesteśmy współorganizatorkami festynów m.in. „Festynu Spółdzielców” w Ozorkowie. Zespół Szkół w Ozorkowie poprosił nasze koło o przygotowanie potraw wigilijnych dla nauczycieli i zaproszonych gości. Brałyśmy udział w projekcie GOK „Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”. Projekt opierał się na warsztatach bukieciarskich, nauki decoupagu, wizażu a zakończony był wycieczką w Góry Świętokrzyskie. Nadal organizujemy dla naszych członkiń wiele wycieczek turystyczno-krajoznawczych.