Koło Gospodyń Wiejskich w Leśmierzu powstało w 1968r. Na spotkaniu założycielskim do koła zapisało się 40 Pań. Wybrano pierwszy zarząd i tak Przewodniczącą została P. Stanisława Jędrzejczak, v-ce Przewodniczącą P. Wanda Krupińska, Sekretarzem P. Janina Moraczewska, Skarbnikiem P. Mirosława Janiak. W tamtych latach miejscem zebrań i spotkań była świetlica zorganizowana w pomieszczeniu otrzymanym od PGR w Leśmierzu. Działalność koła rozwijała się bardzo prężnie. Mając własną świetlicę Panie mogły uczestniczyć w wielu kursach takich jak kroju i szycia, kosmetycznym, kulinarnym (gotowanie i pieczenie ciast). Organizowane były bale karnawałowe, przebierańców oraz imprezy cykliczne jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, Opłatek Bożonarodzeniowy. Członkinie koła uświetniały zakładowe dożynki PGR Leśmierz, oczywiście z własnoręcznie uplecionym wieńcem i ułożonymi przyśpiewkami. Wspomnieć należy o organizowanych wycieczkach turystyczno-krajoznawczych do Częstochowy, Krakowa, Niepokalanowa czy Lichenia. W tamtych latach wśród Pań z koła rozprowadzany był drób (kurczęta, kaczki). Z pomocą w tych przedsięwzięciach śpieszyły nam Panie Danuta Nowakowska i Mirosława Walc z G.Z.R.K.i O.R. oraz Małgorzata Goss instruktor WODR. W ciągu tych 48 lat Przewodniczącymi były Panie: Stanisława Jędrzejczak, Jadwiga Uszczyńska, Bożena Pawłowska, V-ce Przewodniczącymi: Mirosława Moraczewska, Wanda Krupińska, Marianna Dośpiał, Halina Wierucka, Zofia Bartczak, Krystyna Huk, Sekretarzami: Janina Moraczewska, Mirosława Moraczewska, Marianna Dośpiał, Iwona Olczyk, Halina Wierucka, Krystyna Huk, Anna Król, Skarbnikami: Mirosława Janiak, Stefania Góra, Krystyna Manista, Teresa Łukaszewska. Przeglądając kronikę prowadzoną przez koło widzimy dziesiątki imprez zorganizowanych przez członkinie koła lub takich gdzie KGW była współorganizatorem z GOK Leśmierz o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim a nawet krajowym (Dożynki Prezydenckie w Spale), święta ludowe, festyny, majówki. W 1985r. Powstał Amatorski Zespół Śpiewaczy składający się oczywiście z członkiń koła. Zespół występował i występuje na różnego rodzaju imprezach, przeglądach, festiwalach, a za największe osiągnięcie uznać należy udział we wspomnianych już Dożynkach Prezydenckich w Spale wraz z kapelą ludową "Tadeusza Kubiaka". Panie z koła stanowiły większość w obsadzie obrzędowych inscenizacjach teatralnych wystawianych w GOK: "Tradycje wielkanocne w dawnej wsi polskiej", "Wesele łęczyckie", "Pirzok", nagranych i emitowanych przez TVP Łódź. Nigdy nie odmówiły pomocy przy przygotowaniu poczęstunku na "Jajeczku Wielkanocnym” czy "Opłatku Bożonarodzeniowym" dla osób starszych i samotnych organizowanych przez GOK Leśmierz i Gminę Ozorków. Osobną formą działalności jest rękodzieło ludowe, które starają sie zaszczepić młodemu pokoleniu. Panie widać również na wszelkiego rodzaju uroczystościach kościelnych, procesjach, odpustach, powitaniu biskupa. Biorą aktywny udział a niejednokrotnie są inicjatorkami czynów społecznych w swojej miejscowości jak sprzątanie parku czy placu wokół kościoła.